czwartek, 6 października 2011
Wielokrotnie spotykam się z tym,jak to moi znajomi instalują system operacyjny od nowa po jego awarii bądź uszkodzeniu dysku twardego.Jest to czynność bardzo czasochłonna,tym bardziej że wiąże się także z instalacją potrzebnego oprogramowania i jego konfiguracją zależna od osobistych upodobań.Dlatego chciałbym Wam przedstawić proste,skuteczne i łatwe rozwiązanie tego problemu.
Zapraszam do lektury.
Jeśli już mamy system dopasowany do naszych oczekiwań pobieramy program Macrium Reflect FREE Edition i instalujemy go na naszym dysku. Przy pierwszym uruchomieniu dokonujemy rejestracji, która ogranicza się do kilku kliknięć. Uruchamiamy program poprzez skrót umieszczony na Pulpicie i ukazuje się nam główne okno aplikacji :
Z menu Backup wybieramy pozycję Create image.
Uruchamia się kreator tworzenia obrazu partycji w pierwszym oknie klikamy Next.
Teraz wybieramy partycję, która ma być zawarta w obrazie, czyli zaznaczamy np. systemową C: i klikamy Next.
Teraz pozostaje nam wybrać miejsce zapisu dla tworzonego obrazu. Może to być dysk twardy, lokalizacja sieciowa lub plik może od razu zostać podzielony i nagrany na płyty CD bądź DVD przy użyciu nagrywarki. Klikamy Next.
W następnym oknie widzimy podsumowanie. Klikamy na Finish, aby program zaczął pracę. Podczas tworzenia obrazu można korzystać z komputera, program wykorzystuje mechanizm Microsoft Volume Shadow copy Service (VSS).
Wyświetli się jeszcze okienko, w którym klikamy na OK:
W kolejnym okienku widzimy postęp operacji oraz przybliżony czas jej zakończenia:
Po jego zakończeniu mamy gotowy obraz zapisany w wybranym folderze.
Odtworzenie obrazu
Aby przywrócić obraz systemu, musimy najpierw utworzyć płytę, z której uruchomimy komputer w razie problemów z Windows. Aby tego dokonać w głównym oknie programu wybieramy klikamy na ikonkę symbolizującą dysk CD z czerwoną strzałką.
Wyświetli się kreator tworzenia dysku ratunkowego, pozostawiamy zaznaczenie przy pozycji Linux i klikamy na Next (można wybrać też drugą opcję jeśli posiadamy program PE Buildier spowoduje to dodanie pluginu obsługi programu Reflect).
Teraz wkładamy czystą płytę do nagrywarki i klikamy na Finish. Po chwili tacka nagrywarki wysuwa się z gotową płytą, zamykamy system. W Biosie ustawiamy kolejność bootowania, aby na pierwszym miejscu był napęd CD i uruchamiamy komputer z przygotowanej płyty.
Po chwili wyświetla się kreator przywracania w pierwszym jego oknie klikamy Next.
W następnym kroku wskazujemy miejsce, gdzie zapisaliśmy obraz i klikamy na Next.
Teraz wybieramy którą partycję chcemy przywrócić z obrazu w tym przypadku będzie to C:
Klikamy przycisk Next. Ostatnim krokiem jest wybranie która partycja ma zostać nadpisana plikami obrazu. Program sam wybierze odpowiednią, czyli C:. Klikamy Next po raz kolejny.
Program jeszcze pyta się o typ partycji jaką chcemy utworzyć - zostawiamy zaznaczenie domyślne (primary czyli podstawowa). W następnym zostaniemy zapytani czy chcemy sprawdzić obraz pod kątem błędów - klikamy na No, thank You. Teraz jesteśmy pytani jaki sektor rozruchowy ma być przywrócony - zaznaczamy opcję Replace with Master Boot Record.
Następnie program pyta się, czy po odtworzeniu partycji i ma być sprawdzona spójność systemu plików (CHKDSK).(Nie jest to konieczne). Klikamy Next. W następnym oknie klikamy na Finish, aby rozpocząć proces przywracania. Po jego zakończeniu następuje restart komputera a my mamy skonfigurowany i gotowy do pracy system z dnia, w którym zrobiliśmy obraz.
Prawda że łatwe?Osobiście polecam także inne narzędzie,jakim jest Easeus ToDo Free program równie intuicyjny i skuteczny.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
1 komentarz:
ahhha a jacku po prostu zadzwonie po ciebie zebys przyjechal
:)
Prześlij komentarz